აღმოჩენილი იქნა 1937-1938 წლებში ბოლშევიკური რეპრესიების დროს სტალინური სიების თანახმად დახვრეტილ მოქალაქეთა 4 სამაროვანი
აღმოჩენილი იქნა 1937-1938 წლებში ბოლშევიკური რეპრესიების დროს სტალინური სიების თანახმად დახვრეტილ მოქალაქეთა 4 სამაროვანი
ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქია განცხადებას ავრცელებს, უცვლელად გთავაზობთ ამ განცხადებას. ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის განცხადება:
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს განკარგულების თანახმად, ფრიდონ ხალვაშის ქ. #338-ში მდებარე საბანაკო შეკრების ბაზა #3-ის გარკვეული ტერიტორია დროებით სარგებლობაში გადმოცემული იყო საქართველოს საპატრიარქოზე. აღნიშნულ ტერიტორიაზე აღმოჩენილი იქნა 1937-1938 წლებში ბოლშევიკური რეპრესიების დროს სტალინური სიების თანახმად დახვრეტილ მოქალაქეთა 4 სამაროვანი, რომელშიც 150-მდე ადამიანის ნეშტი იყო უწესრიგოდ და უპატიოდ განთავსებული. შესაბამის სამსახურებთან შეთანხმებით მოხდა ეპარქიის მიერ მათი ამოსვენება. ა/წ 21 აპრილს, 15:00 საათზე, ბათუმის #3 სამხედრო ბაზის ტერიტორიაზე მოხდება მათი პატივით დაკრძალვა.

1937-1938 წლებში ქ. ბათუმში დახვრეტილ პირთა ს ი ა :
1. აბაშიძე ახმედ დურსუნის ძე – ხულოს რაიონი, სოფ. ნიგაზეული, დაბ. 1877 წელს (2-325).
2. აბაშიძე გრიგოლ დავითის ძე – ქ. ბათუმი, დაბ. 1897 წელს (2-338).
3. აბაშიძე დურსუნ ალის ძე-დაბ. 1869 წელს. ხულოს რაიონის სოფელ ქიძინიძეებში (1-128); განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 27 დეკემბერს.
4. აბაშიძე ისრაფილ (?) ქამილის ძე – დაბ. 1900 წელს. ხულოს რაიონში (1-142).
5. აბაშიძე შაბან კალამოს ძე (?) – (1-133).
6. აბესლამიძე ოსმან ხოჯას ძე (?) – დაბ. 1862 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. მილისი (2-214).
7. აბულაძე თევფიყ (?) ქემალის ძე - დაბ. 1882წელს, ხულოს რაიონში (1-129).
8. აბულაძე ნური რეჯების ძე – (2-60).
9. აბულაძე ომერ ლომანის ძე – დაბ. 1905 წ.სასუნის (?) რაიონი სოფ ლადიკო, (?) (რაიონისა და სოფლის დასახელება გაუგებარია) (2-180).
10. აბუსერიძე ბექირ ახმედის ძე – დაბ.1877 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. მახინჯაური (2-203).
11. აბუსერიძე მურად ბექირის ძე – დაბ. 1905 წ. ბათუმის რაიონი სოფ. მახინჯაური (2-186).
12. აგმაჯანოვი გერასიმე ივანეს ძე – დაბ. 1902 წ. ქ. ბაქოში მცხ. ბათუმში (1-57).
13. ადაძე (ვაშაყმაძე) დაუდ-ეფენდი რეჯების ძე – დაბ. 1850 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ვაშაყმაძეები. (2-291) განმეორებით (1-61).
14. ავალიანი თევფიყ–ბეგ სეფერის ძე – დაბ. 1877 წ. ქედის რაიონი სოფ. დანდალო (2-298).
15. ავალიანი ისმაილ-ბეგ სეფერის ძე – დაბ. 1877 წ. ქედის რაიონი სოფ. დანდალო (2-237). განმეორებით (2-300).
16. ავალიანი იუსუფ ალის ძე – დაბ. 1888 წ. ქედის რაიონი სოფ. დანდალო (2-167).
17. ამირიანი გრიგოლ აკოფის ძე – (2-78).
18. ამირიძე თემისტოკლ ვასილის ძე – დაბ. 1899 წ. ქ. ბათუმი (2-342).
19. ამირიძე თევდორე ვასილის ძე – (1-270).
20. ანგელოვი მავრიკ დემიანის ძე – დაბ. 1887წ. ქ. დნეპროპეტროვსკში. მცხ. ჩაქვში (1-147).
21. ანდრუსი ვლადიმერ ევგენის ძე – დაბ. 1909 წ. ქ. ბაქო (1-54).
22. ანდღულაძე მელიტონ ალექსანდრეს ძე – (1-17).
23. ანთიძე ირაკლი გრიგოლის ძე – (2-235).
24. ძანთიძე მირიან კონსტანტინეს ძე – დაბ. 1889 წ. ლანჩხუთის რაიონში. მცხ. ბათუმში
(1-169).
25. არველაძე ნიკოლოზ იოსების ძე – (2-234).
26. ართმელაძე ნური ეზიზის ძე – (2-61) .
27. არძენაძე მევლუდ ხასანის ძე – დაბ. 1857 წ. ქედის რაიონი სოფ. დანდალო (2–322) განმეორებით (1–59).
28. ასაძბა მევლუდ მეჯიდის ძე – დაბ. 1906 წ. ქ. ბათუმი (1–38) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წ. 15 ნოემბერს.
29. ასაძბა ხუსეინ ალის ძე – დაბ. 1910 წ. ქ. ბათუმში (1–18).
30. აფხაზავა მიხეილ ივანეს ძე – დაბ.ლანჩხუთის რაიონში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–20).
31. ახვლედიანი ოსმან მემედის ძე – დაბ. 1908 წ. მახინჯაურში (1–51), განმეორებით (1–279).

32. ბალაძე ხუსეინ მემედის ძე – დაბ. 1869 წ. ქობულეთის რაიონში (1–155). განმეორებით
(1–229).
33. ბარათაშვილი აკაკი არჩილის ძე – დაბ. 1893 წ. ქ. ბათუმში (2–356). განმეორებით (1–60).
34. ბარამიძე ევგენი ნოეს ძე – დაბ. 1915 წ, ლანჩხუთის რაიონში (1–53).
35. ბარიშევი მიხეილ ვასილის ძე – დაბ. 1889 წ. უიტიკის გუბერნიაში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–127).
36. ბასილაშვილი მეტია (შალვა) დიომიდის ძე – დაბ. 1908 წ. ოზურგეთის რაიონში. მცხ. ქობულეთში (1–125).
37. ბასილაძე აბდულ ხასანის ძე – დაბ. 1895 წ. ქედის რაიონი სოფ. ქედა (1–181).
38. ბასილაძე შუქრი კაჰრიმანის ძე – დაბ. 1900 წ. ბათუმის რაიონში (1–175). განმეორებით
(1–230).
39. ბასილია აპოლონ მალაქიას ძე – დაბ. 1897 წ. ქ. ბათუმში (2–366).
40. ბატურინა სერაფიმა თევდორეს ასული – დაბ. 1909 წ (1–16).
41. ბედუსენკო პეტრე ივანეს ძე – (2–11).
42. ბეილ ოტო ვილჰელმის ძე – დაბ. 1891 წ. გერმანიაში (1–215).
43. ბენცი გერონიმ მათეს ძე – (2–20).
44. ბენცი გიორგი გერონიმეს ძე – დაბ. 1871 წ. უკრაინა (1–124).
45. ბეჟანიძე ახმედ მემედის ძე – დაბ. 1875 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ზენდიდი (2–384).
46. ბეჟანიძე იბრაიმ ხასანის ძე – დაბ. 1867 წ. ქედის რაიონი სოფ. ზენდიდი (2–303).
47. ბეჟანიძე მურთაზ სეფერის ძე – დაბ.1879 წ. ქედის რაიონი სოფ.ზენდიდი (2–305).
48. ბეჟანიძე სულეიმან ხულუსის ძე – დაბ. 1906 წ. ქ. ბათუმი (2–347).
49. ბერაია ვლადიმერ ალექსანდრეს ძე – დაბ. 1912 წ. ქ. ბათუმი (2–362).
50. ბერიძე ასლან ჰაიდარის ძე – დაბ. 1891 წ. ხულოს რაიონი სოფ. ხიხაძირი.
51. ბერიძე ახმედ–ეფენდი ოსმანის ძე – დაბ. 1876 წ. ქედის რაიონი სოფ. ჯალაბაშვილები
(1–174).
52. ბერიძე ახმედ ოსმანის ძე – დაბ. 1869 წ. ხულოს რაიონი სოფ. ხაბელაშვილები (2–281).
53. ბერიძე ბექირ შახის ძე – დაბ. 1897 წ. ხულოს რაიონი სოფ. წაბლანა (2–241).
54. ბერიძე მემედ არიფის ძე – მცხ. ხულოს რაიონი სოფ. ხაბელაშვილები (1–231).
55. ბერიძე მეჯიდ ასლანის ძე – დაბ. 1892 წ. ქედის რაიონი სოფ. ჯალაბაშვილები (2–285).
56. ბერიძე ნესტორ გიორგის ძე – დაბ. 1891 წ. სენაკის რაიონში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–193).
57. ბერიძე ომერ მევლუდის ძე – (2–50).
58. ბერიძე სულეიმან მამუდის ძე – დაბ. 1869 წ. ხულოს რაიონი სოფ. ცხემლისი (2–257).
59. ბერიძე სულეიმან მერჯანის ძე – დაბ. ხულოს რაიონი სოფ. მოფრინეთში (2–316).
60. ბერიძე ყებას მამუდის ძე – დაბ. 1902 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ზენდიდი (2–183).
61. ბერიძე შირინ სალიხის ძე – დაბ. 1862 წ. ქედის რაიონი, სოფ. სილიბაური (1–206).
62. ბერიძე ხულუს ხემიდის ძე – დაბ. 1887 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ზესოფელი (2–311).
63. ბერიძე ხუსეინ არიფის ძე – დაბ. 1864 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. რაქვთა (2–255).
64. ბერიძე ხუსეინ მუხამედის ძე – დაბ. 1867 წ. ხულოს რაიონში (1–136). განაჩენი მოყვანილია 1937 წლის 17 დეკემბერს.
65. ბერიძე ხუსეინ მუხამედის ძე – (2–174) განმეორებით (2– 388).
66. ბერუჩაშვილი დავით გრიგოლის ძე – (2–6).
67. ბექაია ვალერიან ეფიმის ძე – დაბ. 1896 წ. ქ. ბათუმში (1–14) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 1 ნოემბერს.
68. ბზიავა ბარნაბ თადეოზის ძე – დაბ. 1886 წ. ქ. ქობულეთში (2–376).
69. ბიბილაშვილი ამბერკი დავითის ძე – დაბ. 1903 წ. ზესტაფონის რაიონში. მცხ. ქ. ბათუმში (1–171).
70. ბიბინეიშვილი გულიზარ ისკენდერის ასული – დაბ. 1917 წელს ქ. ბათუმი (1–126).
71. ბოლქვაძე აბესალომ პავლეს ძე – დაბ. 1913 წ (1–15).
72. ბოლქვაძე ალი მუსას ძე – დაბ. 1906 წ. ქ. ბათუმი (2–350).
73. ბოლქვაძე ახმედ დურსუნის ძე – (2–64).
74. ბოლქვაძე ახმედ რეშიდის ძე – დაბ. 1882 წ. ხულოს რაიონი სოფ. კორტოხში. (2–44).
75. ბოლქვაძე გენჯალ ახმედის ძე– დაბ. 1904 წ. ბათუმის რაიონი სოფ. ერგეში(1–226), განაჩენი მოყვანილი სისრულეში 1938 წლის 1 იანვარს.
76. ბოლქვაძე თუფან ფერათის ძე – დაბ. 1881 წ. ქობულეთის რაიონი სოფ. ზერაბოსელი
(1–177); განმეორებით (2–329).
77. ბოლქვაძე იაყუფ (?) ემინის ძე – დაბ. 1870 წ. სოფ. დარჩიძეებში (2–189).
78. ბოლქვაძე ისმაილ ახმედის ძე – დაბ. 1909 წ. ქ. ბათუმში (2–355).
79. ბოლქვაძე მაქსიმე ლევარსის ძე – დაბ. 1888 წ. მახარაძის რაიონი სოფ. შრომაში (2–192).
80. ბოლქვაძე შახმურად ხასანის ძე – დაბ. 1859 წ. ხულოს რაიონი სოფ. თხილვანა (2–251).
81. ბოლქვაძე ხუსია ასლანის ძე – დაბ. 1901 წ. ხულოს რაიონში (2–46) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 22 აგვისტოს.
82. ბონდარევი ვლადიმერ ნიკოლოზის ძე – დაბ. 1896 წ. ქ. თბილისში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–22).
83. ბჟალავა იასონ გიორგის ძე – (2–16).
84. ბჟალავა საჩინო გიორგის ძე – (2–79) განმეორებით (2–158).
85. ბრიხოდკინი ივანე ტროფიმეს ძე – (2–2).
86. გაბაიძე აბდულ ქელეშის ძე – დაბ. 1872 წ. ხულოს რაიონი სოფ. სკვანა (2–247).
87. გათენაძე ისმაილ დურსუნის ძე – დაბ. 1877 წ. სოფ. ქედა (2–293).
88. გათენაძე იუნუს მემედის ძე – დაბ. 1904 წ ქედის რაიონი სოფ. კვაშტა (2–170).
89. გამრეკელიძე ივანე სიმონის ძე – (2–80).
90. გამრეკელიძე ნური შაქირის ძე – დაბ. 1905 წ. ხულოს რაიონი სოფ. სამოლეთი (2–315).
91. გამრეკელიძე ქერემ შაქირის ძე – დაბ. 1893 წ. ხულოს რაიონი სოფ. სამოლეთი (2–190).
92. გამრეკელიძე (ჩაუშოღლუ) შაქირ ოსმანის ძე – (2–32).
93. გამყრელიძე ივანე სიმონის ძე – (2–141).
94. გახოკიძე რაჟდენ გიორგის ძე – (2–19).
95. გეგელაშვილი სიმონ ანტონის ძე – დაბ.1899 წ.ქ. სოხუმში. მცხ. ქ. ბათუმში (1–209) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წ. 22 დეკემბერს.
96. გეგეჭკორი სარდიონ ტიმოთეს ძე – დაბ. 1896 წ. მარტვილის რაიონში. მცხ. ქ. ბათუმში
(1–199).
97. გედენიძე ევგენი თებდორეს ძე – დაბ. 1884 წ. ქ. ქუთაისში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–200). განმეორებით (1–183).
98. გეკი ფრანც იოსების ძე – (2–21).
99. გელაძე აბას ალის ძე – (2–51).
100. გელაძე ასლან ისკენდერის ძე – (2–63).
101. გელაძე დაუთ ისკენდერის ძე – (1–122) განმეორებით (1–232).
102. გელაძე ზაბით შუღეიბის ძე – დაბ. 1877 წ. ხულოს რაიონი სოფ. აგარა (2–211).
103. გელაძე იუნუს იუსუფის ძე – დაბ. 1868 წ. ხულოს რაიონში (2–34).
104. გენჯალ–ოღლი ალი ახმედის ძე – დაბ. 1887 წ. ქ. ბათუმში (1–116).
105. გერცფრიდ ნიკოდიმ ვესტაფის ძე – დაბ. 1890 წ. უკრაინა სოფ. როშტადი (1–118). განმეორებით (1–131).
106. გვათუა ვარლამ ალექსანდრეს ძე – დაბ. 1868 წ. ზუგდიდის რაიონში, მცხ. ქედაში (1–119).
107. გვარეკი ლუკა მარტინის ძე – დაბ. 1871 წ. პოლონეთი. რადომსკის გუბერნია სოფ. იშოლუვსკი. მცხ. ქ. ბათუმში (1–120).
108. გიორგაძე ალექსანდრე მიხეილის ძე – (2–81) განმეორებით (2–142).
109. გიორგაძე გაბრიელ ნიკოლოზის ძე – დაბ. 1895 წ. ოზურგეთის რაიონში, მცხ. ბათუმში
(1–161).
110. გიორგაძე ვლადიმერ ალფესის ძე – (2–157).
111. გიორგაძე ვლადიმერ ანტონის ძე – (2–122).
112. გოგავა ალექსანდრე ნიკოლოზის ძე – დაბ. 1884 წ. სამტრედიის რაიონში. მცხ. ქ. ბათუმში (1–172).
113. გოგენია აკაკი ვასილის ძე – დაბ. 1892 წ. სენაკის რაიონში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–48).
114. გოგიბერიძე დომენტი მაქსიმეს ძე – (2–159).
115. გოგიბერიძე ვახტანგ იაკობის ძე – (1–281).
116. გოგიბერიძე ვლადიმერ ირაკლის ძე – (2–155) იხ. ღოღობერიძე ვლადიმერ ირაკლის ძე – (2–115).
117. გოგიბერიძე პოლიექტორ სიმონის ძე – (2–7).
118. გოგიბერიძე ხუსეინ ხუშუტის ძე – დაბ. 1884 წ. ქობულეთის რაიონში (1–186), განმეორებით (1–245).
119. გოგიტიძე ალი სამსონის ძე – დაბ. 1887 წ. ქობულეთის რაიონში (1–115).
120. გოგიტიძე ახმედ იუსუფის ძე – დაბ. 1868 წ. ქობულეთის რაიონი სოფ. ქაქუთში (1–152). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 15 დეკემბერს.
121. გოგიტიძე იუნუს ესედის ძე – დაბ. 1867 წ (1–114).
122. გოგიტიძე რიზალი ხუსეინის ძე – დაბ. 1888 წ (2–313). აჭარის შინაგან საქმეთა კომისარი.
123. გოგიტიძე ხუსეინ იუსუფის ძე – (2–236).
124. გოგიტიძე ხასან ხუსეინის ძე – დაბ. 1904 წ. ქ. ბათუმი (1–162). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1938 წლის 23 იანვარს.
125. გოგიტიძე აბდულ ხუსეინის ძე – დაბ. 1885 წ. ქედის რაიონი სოფ. გოგნიძეები (2–299).
126. გოგიჩაიშვილი აკაკი სამსონის ძე – დაბ. 1898 წ (2–374).
127. გოგიჩაიშვილი სილიბისტრო ივანეს ძე – (2–233).
128. გოგოძე გიორგი ალექსანდრეს ძე – დაბ. 1896 წ. ოზურგეთის რაიონში. მცხ. ქ. ბათუმში
(1–42).
129. გოპფაუფი იოსებ ანდრიას ძე – დაბ. 1899 წ. ოდესის ოლქში (1–198).
130. გოპფაუფი პეტრე პეტრეს ძე – დაბ. 1915 წ. ოდესის ოლქში (1–117).
131. გორაძე მერჯან ხასანის ძე – დაბ. 1874 წ. ბათუმის რაიონი. 63 წლის (1–188).
132. გორგაძე იუნუს სულეიმანის ძე – დაბ.1870 წ. ხულოს რაიონი სოფ. რიყეთი (2–332).
133. გორდელაძე ალექსანდრე გიორგის ძე – დაბ 1904 წ. ქ. ბათუმი (2–336).
134. გრუშკოვსკი პეტრე ავგუსტის ძე – დაბ.1875 წ. ყოფილ ჩერნიგორსკის გუბერნიაში. მცხ.
ქ. ბათუმში (1–50).
135. გრძელიშვილი იაკობ ალექსანდრეს ძე – დაბ. 1896 წ. ქ. ახალციხეში. მცხ. ქ. ბათუმში
(1–23).
136. გრძელიძე ახმედ მემედის ძე – დაბ. 1908 წ (2–354).
137. გუგუშვილი ალექსანდრე ალექსის ძე – (2–118).
138. გურჩუმელია ივანე გიორგის ძე – (2–82).
139. გურჩუმელია ლევან გიორგის ძე – (2–145).
140. გურგენიძე დიმიტრი ირაკლის ძე – დაბ. 1899 წ (1–13).
141. გუჯაბიძე გერმანე ვახტანგის ძე – (1–248).
142. დავითაძე ოსმან თოფუზის ძე – დაბ. 1892 წ. შუახეის რაიონი სოფ. ოლადაური. 45 წლის (2–206).
143. დავითაძე რიზა ეუბის ძე – დაბ. 1864 წ. ხულოს რაიონი სოფ. ტბეთი. განაჩენი სისრულეში მოვანილია 1937 წლის 30 ოქტომბერს (2–246).
144. დავლაძე ხუსეინ ოსმანის ძე – დაბ. 1873 წ. ხულოს რაიონში (1–149).
145. დამანსკი სერგი სტეფანეს ძე – (2–4).
146. დანელია პორფილე ნესტორის ძე – დაბ. 1905 წ. ქ. ოზურგეთი (1–63).
147. დანელია ტიტე მელიტონის ძე – (2–18).
148. დარჩია ალექსანდრე დავითის ძე – (2–83).
149. დარჩია გიორგი ზურაბის ძე – დაბ. 1860 წ. ოზურგეთის რაიონში, მცხ. ქობულეთის რაიონში (1–203).
150. დარჩია პეტრე იოსების ძე – (2–232).
151. დევაძე ეუბ ხუსეინის ძე – დაბ. 1874 წ. ქედის რაიონი სოფ. კოსლითავში (?) (2–212).
152. დევაძე ნური უზეირის ძე – დაბ. 1871 წ. ქედის რაიონი, სოფ. აგარა.(2–286).
153. დევაძე ყადირ ხუშუტის ძე – დაბ. 1876 წ. ქედის რაიონი, სოფ. აგარა.(2–333).
154. დეკანაძე (კაზანჯოღლი) თევფიყ რასიყის ძე – დაბ. 1897 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. დეკანაშვილები (2–218).
155. დეკანაძე ჯეფერ რუსტემის ძე – დაბ. 1837 წ (!!) იქნებ 1873 წელია? (2–210).
156. დემეტრაძე ემინახმედ აქიფის ძე – დაბ. 1890 წ. ხულოს რაიონი, სოფ დიდაჭარაში. მცხ.
ქ. ბათუმში (1–26).
157. დეღიკიძე ილიას შერიფის ძე – დაბ. 1901 წ. თურქეთში (1–234) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1938 წლის 18 თებერვალს.
158. დიასამიძე (ყირიმლიოღლი) იუსუფ ახმედის ძე – დაბ. 1887 წ. სოფ. ქედა (2–176). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 12 დეკემბერს.
159. დიასამიძე ოსმან იუსუფის ძე – დაბ. 1877 წ. ქედის რაიონი სოფ. გულები (2–266).
160. დიასამიძე ოსმან რეშიტის ძე – დაბ. 1871 წ. ბათუმის რაიონი სოფ. მირვეთი (2–258).
161. დიასამიძე ჯემალ ეუბის ძე – დაბ. 1895 წ. ქ. ბათუმი (1–110).
162. დიეუმიძე (დიდმანიძე) იბრაიმ ყადირის ძე – (2–231).
163. დიმიტრაძე შაისმაილ სულეიმანის ძე – დაბ. 1856 წ. ხულოს რაიონი სოფ. აგარა (2–287).
164. დიშლი–ოღლი ხასან იაყუფის ძე – დაბ. 1904 წ. სოფელი ხოფაში. მცხ. ბათუმის რაიონში (1–108).
165. დობორჯგინიძე გაბრიელ იესეს ძე – (2–140).
166. დოლიძე თეოფილე იესეს ძე – (2–112) განმეორებით (2–148).
167. დოლიძე მიხეილ არსენის ძე – დაბ. 1902 წ. ქ. ქობულეტი (2–380).
168. დოლიძე ტარასი მერაბის ძე – დაბ. 1880 წ. ოზურგეთის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–111). მილიციის მე–2 რაიონის უფროსი.
169. დონდოლაძე შალვა იროდიონის ძე (იორდანეს) – დაბ. 1907 წ (2–84).
170. დუაძე აბდულ მუსტაფის ძე – დაბ. 1901 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. თხილვანა (2–252).
171. დუმბაძე ოსმან (ომი) ხუშუტის ძე – დაბ. 1907 წ. ქედის რაიონი (1–235).
172. დუმბაძე რაფიელ სოსოს ძე – დაბ. 1899 წ. ჩოხატაურის რაიონში. მცხ. ქ.ბათუმში (1–112).
173. ებანოიძე დავით არსენის ძე (?) – (2–121).
174. ებანოიძე პარმენ – (1–266).
175. ეგან–ოღლი სულეიმან მევლუდის ძე – დაბ. 1880 წ.ხულოს რაიონში, მცხ. ჩაქვში (1–64).
176. ემირიძე იუსუფ არიფის ძე – დაბ. 1900 წ. ქობულეთის რაიონში. მცხ ქ. ქობულეთში (1–65).
177. ენდუსი ვლადიმერ (იხ. ანდრუსი).–
178. ერმონსტრაუდი პავლე ნიკოლოზის ძე – (2–19).
179. ვანიძე იუნუს ხუსეინის ძე – (2–40).
180. ვარშალომიძე იუსუფ ხუსეინის ძე – დაბ. 1870 წ. ბათუმის რაიონი სოფ. ხელვაჩაური
(2–175). განმეორებით (2–288), მესამედ (2–389).
181. ვარშანიძე ახმედ ასლანის ძე – დაბ. 1905 წ. ბათუმის რაიონში (1–209).
182. ვარშანიძე (ახმედ–ოღლი) ხასნ ახმედის ძე – დაბ. 1887 წ. ურეხი (1–182).
183. ვასაძე სულეიმან ახმედის ძე – დაბ. 1892 წ. ქობულეთი (1–123).
184. ვაშაყმაძე მუსტაფ ალიშანის ძე – დაბ. 1864 წ. ქედის რაიონი სოფ. ძენწმანი. (2–308).
185. ვაშყმაძე მუსტაფ ლომანის ძე – დაბ. 1846 წ. ქედი რაიონი (1–76).
186. ვებერი პეტრე მიხეილის ძე – (2–22).
187. ვეისი ალადარ კარლოს ძე – დაბ. 1898 წ. ბუდაპეშტი (1–214).
188. ვერულიძე (ზორბეგ ოღლი) ქემალ–ეფენდი მემედის ძე – დაბ. 1861 წ. ქობულეთის რაიონში (2–268).
189. ვირუბოვი ტერენტი დიმიტრის ძე – დაბ. 1887 წ. ოზურგეთში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–163).
190. ვიშნევსკი ვლადიმერ ალექსანდრეს ძე – დაბ. 1896 წ. პოლონეთში. მცხ ქ. ბათუმში (1–195).
191. ვოლბაუმი მათე ადოლფის ძე – დაბ. 1908 წ. ოდესის ოლქი (?) სოფ მიუნხენში (1–179).
192. ზაქარიაძე ალი ომერის ძე – დაბ. 1877 წ. ბათუმის რაიონი (1–140) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 17 დეკემბერს.
193. ზაქარიაძე იუსუფ ალის ძე – დაბ. 1900 წ. ბათუმის რაიონი სოფ. აჭარისწყალი (1–106).
194. ზაქარიაძე მუსა ალის ძე – დაბ. 1905 წ. ბათუმის რაიონი (1–138). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 17 დეკემბერს.
195. ზაქარიაძე სულეიმან ყედემის ძე – დაბ. 1900 წ. ბათუმის რაიონში (1–2). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 21 ოქტომბერს.
196. ზგურა ლეონიდ პეტრეს ძე – დაბ. 1894 წ. ქ.ბელჩში (ბესარაბია), დაპატიმრებამდე მცხ.
ქ. ბათუმში (1–35).
197. ზელიმხანოვი ნარიმან ახმედის ძე – დაბ. 1902 წ. ქ. ბაქო (1–55).
198. ზოიძე თოფია ხიალის ძე – დაბ. 1897 წ. ხულოს რაიონი (2–314) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 29 ოქტომბერს.
199. ზოიძე იდრის რეჯების ძე – დაბ. 1877 წ. ხულოს რაიონი სოფ. ჯაბნიძეები (2–253).
200. ზოიძე (ბაიახტაროღლი) მემი მევლუდის ძე – დაბ. 1870 წ. ხულოს რაიონი სოფ. ჯაბნიძეები (2–320).
201. ზოიძე შალვა ნიკოლოზის ძე – დაბ. 1897 წ. ლანჩხუთის რაიონი სოფ. ლესა (12–208).
202. ზოიძე ხიალი ჯოშხუნის ძე – (2–52).
203. ზოიძე ხუსეინ ისმაილის ძე – დაბ. 1900 წ. ბათუმის რაიონ სოფელ ერგეში (1–224), განმეორებით დოიძე (?) (1– 237) განაჩენი სისრულეშია მოყვანილი 1938 წლის 1 იანვარს.
204. თავართქილაძე ეუბ შაქირის ძე – დაბ.1876 წ. ქედის რაიონი სოფ. ვაიო (2–294).
205. თავართქილაძე ვალერიან იასეს ძე – დაბ. 1895 წ. ლანჩხუთის რაიონი, სუფსა (2–378).
206. თავართქილაძე სევერიან გლახუნას ძე – (1–4).
207. თავართქილაძე (თავრისოღლი) შირინ იზეთის ძე – დაბ. 1876 წ. ხულოს რაიონში (1–159).
208. თავდგირიძე ახმედ რეჯების ძე – დაბ. 1879 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. მახუნცეთი (2–307).
209. თავდგირიძე ზექერია თოფანის ძე –დაბ. ხულოს რაიონი, სოფ. ახალდაბა (2–42).
210. თავდგირიძე ხასან ტევფიყის ძე – დაბ. 1910 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. მახუნცეთი (2–213).
211. თავდგირიძე ხემიდ ისკენდერის ძე – დაბ. 1897 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ცხმორისი (2–261).
212. თავდუმაძე ვასილ თეიმურაზის ძე – (2–113). განმეორებით (2–150).
213. თამაზაშვილი (თამაზოღლი) თემირ–ეფენდი არიფის ძე – დაბ. 1870 წ. ქობულეთის რაიონი, სოფ. ხუცუბანი (2–276).
214. თევზაძე გრიგოლ ივანეს ძე – (1–5).
215. თევზაძე სერგი სოლომონის ძე –დაბ. 1897 წ. ქ. ბათუმი (2–365).
216. თოდრია ლავრენტი მაქსიმეს ძე – დაბ. 1897 წ. ჩოხატაურის რაიონი, მცხ. ქ. ბათუმში
(1–143).
217. თოდუა ეპიფანე ლეონტის ძე – (1–258).
218. თურმანიძე ასლან ალის ძე – (1–6).
219. თურმანიძე ისმაილ სულეიმანის ძე – დაბ. 1897 წ. ქობულეთის რაიონი (1–78).
220. თურმანიძე იუსუფ მევლუდის ძე – (2–53).
221. თურმანიძე იუსუფ ულფანის ძე (?) – დაბ. 1889 წ. ქედის რაიონში. მცხ. ბათუმში (137).
222. თურმანიძე მერდიალი ოსმანის ძე – დაბ. 1910 წ ქედის რაიონში, მცხ.ქ.ბათუმში (1–217).
223. თურმანიძე ოსმან ახმედის ძე – დაბ. 1893 წ. ქედის რაიონი, სოფ. სიხალიძეები (2–254).
224. თურმანიძე შაქირ ალის ძე – დაბ. 1899 წ.ქედის რაიონი სოფ. მერისი (2–204).
225. თურმანიძე შაქირ ყემბერის ძე – დაბ. 1905 წ. ხულოს რაიონის ჯანგანყოფილების ინსპექტორი (2–57) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 22 აგვისტოს.
226. თურმანიძე ხასან ქემალის ძე – დაბ. 1872 წელს ქედის რაიონში (1–276).
227. თურმანიძე ხუსეინ ახმედის ძე – (2–49).



228. იაგო ვალტერ გოტფრიდის ძე – დაბ. 1911 წ. შვეიცარია. საცხოვრებელი ადგილის გარეშე (1–271).
229. იმნაიშვილი ილია ყარამანის ძე – (2, 86).
230. იმნაძე გრიგოლ დომენტის ძე – (2–116) განმეორებით (2–156).
231. ინაიშვილი თემელ სულეიმანის ძე – დაბ. 1895 წ.ქობულეთში. მცხ. ბათუმში (1–105) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 22 ნოემბერს.
232. ინაიშვილი მურად ალის ძე – დაბ. 1910 წ. მცხ. ქობულეთში (1–39) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 15 ნოემბერს.
233. ინაიშვილი ოსმან ომერის ძე – დაბ. 1895 წელს ქობულეთის რაიონში. მცხ. ბათუმში (1–41).
234. ინაიშვილი რეჯებ ღიზეთის ძე – დაბ. 1913 წელს ქობულეთში, მცხ. ქ. ბათუმში(1–40).
235. ინწკირველი გრიგოლ დავითის ძე – დაბ. 1900 წელს ოზურგეთის რაიონში. მცხ.
ქ. ბათუმში (1–32).
236. იოფე მოსე დავითის ძე – დაბ. 1901 წელს ქ. ბათუმში (1–49).
237. ირემაძე ახმედ იდრისის ძე – დაბ. 1905 წელს მახუნცეთში (1–227).
238. ირემაძე (მუთეველ–ოღლი) ეუბის ძე – დაბ. 1875 წელს ხულოს რაიონი, სოფ. ადაძეები.
239. ირემაძე შაჰ–ისმაილ ხასანის ძე – (2–108).



240. კაიკაციშვილი მემედ გულას ძე – დაბ. 1898 წელს ქ. ქობულეთში (2–349).
241. კაიკაციშვილი მურად ახმედის ძე – დაბ. 1893 წელს ქობულეთში (1–132).
242. კაკაბაძე ალექსანდრე მიხეილის ძე – (2–66).
243. კაკაბაძე ისაკ დავითის ძე – დაბ. 1893 წელს ქ. ხონში, (2–88), განმეორებით (2–131). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 20 აგვისტოს.
244. კაკაბაძე ნაიმე სულეიმანის ასული (?) – (1–238).
245. კაკაბაძე ნიკოლოზ იაკობის ძე – დაბ. 1904 წელს, ხონის რაიონში. მცხ. ქ. ბათიმში (1–44).
246. კალანდარიშვილი ლევან ერდშერის ძე – (1–11).
247. კალანდარიშვილი პლატონ ლევანის ძე – დაბ. 1889 წელს ლანჩხუთის რაიონში. მცხ. ბათუმში (1–102).
248. კალანდაძე აფრასიონ გოგის ძე – დაბ. 1893 წ. ჩოხატაურის რაიონი, სოფ. ხიდსთავში. მცხ. ბათუმში (–134).
249. კაპანაძე სევასტი ვასილის ძე – დაბ. 1895 წ. ჭიათურის ღაიონში. მცხ. ბათუმში (1–201) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 22დეკემბერს.
250. კარანაძე აბესალომ ვასილის ძე – დაბ. 1908 წ. ქ. ქუთაისში (1–158). განმეორებით (1–239).
251. კასრაძეიასონ ლეონტის ძე – (1–244).
252. კაუმანი იოსებ პროკოფის ძე – (2–68).
253. კაჭკაჭიშვილი მურად ახმედის ძე – (104).
254. კახაძე (იალუს) ზექერია ისმაილის ძე – დაბ. 1877 წ.ხულოს რაიონი, სოფბეღლეთი (2–269).
255. კახაძე (იალანუს–ოღლი)ომერ რაშიდის ძე – (2–33).
256. კახეთელიძე პიმენ ლუკას ძე – (2–90) განმეორებით (2–137).
257. კახიძე აბდულ მემედის ძე – (1–240).
258. კახიძე სულეიმან ქიბარის ძე – დაბ. 1882 წ. ბათუმის რაიონი (1–96).
259. კეკეიშვილი მიხეილ ფილიპეს ძე – დაბ. 1906 წ. ლანჩხუთის რაიონში. მცხ. ბათუმში
(1–205).
260. კენგილიდი დიმიტრი თევდორეს ძე – დაბ. 1871 წ.ელს თურქეთში. მცხ. ბათუმში (1–190).
261. კერესელიძე ნოე პეტრეს ძე – (2–114) განმეორებით (2–154).
262. კეშელავა სამსონ ექვთიმეს ძე – (2–111).
263. კვაჭანტირაძე მიხეილ სოლომონის ძე – (1–242).
264. კვაჭაძე ლავრენტი ილარიონის ძე – დაბ. 1905 წ. ქ. ბათუმი (2–346).
265. კვერღელიძე გერასიმე ლუკას ძე – დაბ.1880 წ. მახარაძის რაიონი, სოფ. გოგიეთი (2–166).
266. კვინიხიძე სოლომონ დავითის ძე – (2–13).
267. კვირიკაძე რეჯებ კახრიმანის ძე – დაბ. 1857 წ. ქედის რაიონი,სოფ. წონიარისი (2–275).
268. კვირკველი ხარლამპი ქრისტეფორეს ძე – (2–10).
269. კვიტაიშვილი ლუკა დარისპანის ძე – დაბ. 1880 წ. ქ. ბათუმი (2–358).
270. კვიცინსკი ბორის სტანიელის ძე – დაბ. 1885 წ. აზეირბაიჯანში. მცხ. ქ. ბქთუმში (1–99).
271. კიკვაძე მაქსიმე გაბრიელის ძე – დაბ. 1873 წ. ქ. ბათუმი (2–363).
272. კიღურაძე სტეფანე იოსების ძე – (1–243).
273. კლუხი ვალენტინ ფილიპეს ძე – დაბ. 1911 წ. სოფ. მიუნხენში (?) უკრაინა (1–101).
274. კობალაძე ხასნ იუსუფის ძე – დაბ. 1874 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. უჩხითი (2–244).
275. კობეშავიძე ვლადიმერ სამსონის ძე – დაბ. 1898 წ. ქ. ბათუმი.(2–337).
276. კობიძე სერაპიონ გლახუნის ძე – დაბ. 1882 წ. ჩოხატაურის რაიონი, სოფ. ერკეთი (2–165).
277. კოკაია დომენტი პეტრეს ძე – (2–230).
278. კომახიძე არიფ სეფერის ძე – დაბ. 1896 წ. ქ. ბათუმი (2–359).
279. კომახიძე იუსუფ ილიას ძე – დაბ. 1882 წ. ქ. ბათუმი (1–97).
280. კომახიძე სულეიმან ილიას ძე – დაბ. 1895წ. ქ. ბათუმი (1–98).
281. კონცელიძე ოსმან ალის ძე – დაბ. 1892 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. ორთაბათუმში (1–29) აჭარის ჯანმრთელობის დაცვის სახალხო კომისარი.
282. კონცელიძე ყემბერ ზაბითის ძე – დაბ. 1874 წ. ქედის რაიონი, სოფ. კვაშტა (2–164).
283. კონცელიძე ხასან იუსუფის ძე – დაბ. 1908 წ. ბათუმში (1–210).
284. კოღუაშვილი გიორგი ამბაკოს ძე – (2–89) განმეორებით (2–132).
285. კოღუაშვილი პლატონ ალექსის ძე – (2–91).
286. კოხრეიძე ირაკლი ლუკასძე – (2–67).
287. კრაცევიჩი ალექსანდრე თომას ძე – (2–9).
288. კროპიჩნიკოვი თევდორე სერგის ძე – (2–12).
289. კუკულაძე სამსონ სპირიდონის ძე – დაბ. 1882 წ. ქ. ლანჩხუთი (1–62)
290. კუტუბიძე პოლიექტორ ჯამბულატის ძე – (2–127).
291. კუხალეიშვილი გიორგი ივანეს ძე – (–12). აჭარის ცენტრალური სტაისტიკის სამმართველოს თავმჯდომარე.
292. კუხიანიძე მიხეილ თომას ძე – დაბ. 1893 წ. ქუთაისში, მცხ. ქ. ბათუმში (2–360). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 28 ოქტომბერს.



293. ლალაძე გიორგი შიოს ძე – (1–246)
294. ლაფეროვი ვლადიმერ ისაკის ძე – დაბ. 1908 წელს ვიტებსკში. მცხ. ბათუმში (1–156).
295. ლეონიძე ემინ ხასანის ძე – დაბ. 1857 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. ზემო ჯოჭო (2–324).
296. ლეონიძე სულეიმან ხასანის ძე – დაბ. 1870 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. ზემო ჯოჭო (2–232).
297. ლიტოვჩენკო ივან ნაუმის ძე – (2–8).
298. ლოლუა კონსტანტინე გრიგოლის ძე – დაბ. 1891 წ. ზუგდიდის რაიონში, მცზ. ბათუმში
(1–185).
299. ლომაძე მურთაზ იბრაიმის ძე – დაბ. 1911 წ (1–94), განმეორებით (1– 233).
300. ლორთქიფანიძე ახმედ აბდულის ძე – დაბ. 1885 წ. ქედის რაიონი, სოფ ვაიო. (2–326). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 1 ნოემბერს.
301. ლორთქიფანიძე გიორგი კონსტანტინეს ძე – (1–247).
302. ლორთქიფანიძე ლონგინოზ სილოვანის ძე – (2–26).
303. ლორთქიფანიძე მემეჯან ოსმანის ძე – დაბ. 1874 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ვაიო (2–163).
304. ლორთქიფანიძე მურად რასიყის ძე – დაბ. 1891 წ. ქედის რაიონში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–95).
305. ლორთქიფანიძე ნიკოლოზ პეტრეს ძე – დაბ. 1893 წ. ქ. ბათუმში (1–221).
306. ლორთქიფანიძე ოსმან ხურშუტის ძე – (2–54).
307. ლორთქიფანიძე სელმან ყადირის ძე – დაბ. 1899 წ. ქ. ბათუმი (1–31). აჭარის განათლების სახალხო კომისარი.
308. ლორთქიფანიძე შევქეთ იბრაიმის ძე – დაბ. 1905 წ. ბათუმის რაიონის სოფ. კიბეში (1–25). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 15 ნოემბერს.
309. ლორია მიხეილ იუსტინის ძე – (2–87), განმეორებით (2–151).



310. მალაზონია არონ მიხეილის ძე – დაბ. 1904 წ. ლანჩხუთის რაიონში, მცხ. ხულოს რაიონში (1–91).
311. მალაყმაძე დაუთ ახმედის ძე – დაბ. 1851 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. ჩიქუნეთი (2–243).
312. მალაყმაძე იუსუფ ფელულის ძე (?) – დაბ. 1906 წ. ბათუმის რაიონში (1–272).
313. მალაყმაძე ოსმან მევლუდის ძე – დაბ. 1908 წ. ბათუმის რაიონი (1–187). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937წლის 22 დეკემბერს.
314. მალაყმაძე ხემდი ასლანის ძე – დაბ. 1900 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. ჩიქუნეთი (1–89).
315. მამულაიშვილი ვლადიმერ კონსტანტინეს ძე – (2–94).
316. მანაგაძე სერგეი ანტონის ძე – დაბ. 1903 წ. ცაგერის რაიონში, მცხ. თბილისში (1–56), განმეორებით (1–278).
317. მარანტიდი ევკლიდ დიმიტრის ძე – დაბ. 1895 წ. ქ. ბათუმი (1–93).
318. მარკოვსკი ვლადისლავ ზაქარიას ძე – დაბ. 1874 წ. მცხ. ბათუმში (1–90).
319. მაჭუტაძე მემედ ხასანის ძე – დაბ. 1892 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. ყოროლისთავი (2–330)
320. მახარაძე აპოლონ ქიშვარდის ძე – დაბ. 1907 წ. ქ. ბათუმი (2–364).
321. მახარაძე თევრათ ხურშუტის ძე – დაბ. 1900 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. ერგე (2–240).
322. მახარაძე იუსუფ მემედის ძე – დაბ. 1899 წ. ქობულეთის რაიონში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–24). აჭარის იუსტიციის სახალხო კომისარი.
323. მახარაძე კოჩალ ილიას ძე – დაბ. 1889 წ. ხულოს რაიონში (1–87).
324. მახარაძე მურად ილიას ძე – დაბ. 1891 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ჩაო. ხულოს მილიციის უფროსი.
325. მახარაძე შირინ დურხანის ძე – დაბ. 1857 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ძმაგულა (2–280).
326. მგალობლიშვილი ირაკლი იოსების ძე – (1–9).
327. მგალობლიშვილი სპირიდინ ანდრიას ძე – დაბ. 1890 წ. ქ. ბათუმი (2–173), განმეორებით (2–387).
328. მგელაძე მევლუდ შაქირის ძე – (2–45). ხულოს რაიონი, სოფ. ცხემლისი.
329. მდივანი ევგენი ნიკოლოზის ძე – დაბ. 1891 წ. ჩოხატაურის რაიონი, სსოფ. ერკეთში (2–97). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 4 აგვისტოს.
330. მეგრელიშვილიავთანდილ ერმილეს ძე – (2–15).
331. მეგრელიძე ვასილ ანდრიას ძე – (2–125), განმეორებით (2–160).
332. მეგრელიძე იუსუფ მამუდის ძე – (2–226).
333. მეგრელიძე მამუდ ისმაილის ძე – დაბ. 1896 წ. ქობულეთის რაიონში (1–166).
334. მეგრელიძე სულეიმან ისმაილის ძე – ( 2–227).
335. მენაბდე სამსონ იგორის ძე – დაბ. 1905 წ. ქ. მახარაძე (2–361).
336. მენაღარიშვილი ნური სულეიმანის ძე – დაბ. 1901 წ. ქობულეთის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–211).
337. მეფარიშვილი დავით დოსის ძე (?!) – (2–96).
338. მეფარიშვილი მიხეილ არსენის ძე – (2–123).
339. მეცი იაკობ კარლოს ძე – (2–23).
340. მეცფრიდი ემანუილ ევსტაფის ძე – (2–24).
341. მეძმარიაშვილი ნიკოლოზ ბექას ძე – (2–93).
342. მითაიშვილი ფოკა ივანეს ძე – (2–224).
343. მიქაუტაძე ავქსენტი აბელის ძე – (2–128).
344. მიქაუტაძე კალისტრატე რაჟდენის ძე – (2–134).
345. მიქელაძე ახმედ ემინის ძე – დაბ. 1877 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ორცვა (2–310).
346. მიქელაძე დურსუნ ხაშიმის ძე – დაბ. 1908 წ. ხულოს რაიონში (1–92) განმეორებით (1–280).
347. მიქელაძე (არიფოღლი) მუსტაფის ძე – დაბ. 1877 წ. ხულოს რაიონი, სოფ ნენია (2–322).
348. მიქელაძე ნური აბდულის ძე – დაბ. 1898 წ. ქედის რაიონი სოფ. ძენწმანი (2–187).
349. მიქელაძე ოსმან დურსუნის ძე – დაბ. 1905 წ. ქედის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–88).
350. მიქელაძე ოსმან ეუბის ძე – დაბ. 1899 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. დანისპარაულში (2–381). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 29 სექტემბერს.
351. მიქელაძე ჯეფერ გულას ძე – (2–43).
352. მოწყობილი ახმედ ხულუსის ძე – (1–228).
353. მოწყობილი ოსმან ხულუსის ძე – დაბ. 1899 წ. ქობულეთში, მცხ. ბათუმში (1–47).
354. მჟავანაძე ახმედ ისმაილის ძე – დაბ. 1909 წ. ქობულეთის რაიონი, სოფ. ხუცუბანი (2–197).
355. მჟავანაძე გიორგი ტიტეს ძე (?) – (2–95).
356. მჟავანაძე დომენტი ივანეს ძე – დაბ. 1896 წ. მახარაძის რაიონი, სოფ. ბზიანი (2–194).
357. მჟავანაძე დურსუნ მემედის ძე – დაბ. 1911 წ. ქობულეთის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–216).
358. მჟავანაძე იბრაიმ ისმაილის ძე – დაბ. 1904 წ. ქობულეთის რაიონში (1–10) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 1 ნოემბერს.
359. მჭედლიძე ივანე ზაქარიას ძე – დაბ. 1889 წ. მცხ. ქ. ბათუმში (2–70) განმეორებით (2–138) .



360. ნაგერვაძე მემედ ომერის ძე – დაბ. 1917 წ. ქ. ბათუმის რაიონი, სოფ. სკურდიდი, 20 წლის (2–195).
361. ნადარეიშვილი კონსტანტინე ზალიკოს ძე – (2–100).
362. ნათალიშვილი პლატონ ივანეს ძე – დაბ. 1895 წ. ქ. ორჯონიკიძე, (2–379).
363. ნაკაიძე მოლა–ახმედ ფერათის ძე – (2–31).
364. ნაკაიძე ზაბით ხასანის ძე – დაბ. 1876 წ. ქობულეთის რაიონი, სოფ. გელაური (2–198).
365. ნაკაიძე ხუსეინ ახმედის ძე – დაბ. 1905 წ. ქობულეთის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–213).
366. ნაკაიძე დავით მიხეილის ძე – დაბ. 1905 წ. მახარაძის რაიონი, სოფ. შემოქმედი (2–171). განმეორებით (2–385).
367. ნაკაშიძე ისაკ სულეიმანის ძე – დაბ. 1915 წ. ქ. ბათუმში (1–197). განმეორებით (1–254).
368. ნაკაშიძე ომერ ხასანის ძე – დაბ. 1863 წ. ქედის რაიონი, სოფ. კაკაოღლი ორცვა (2–318).
369. ნანეიშვილი იოსებ თეოფილეს ძე – დაბ. 1884 წ. ქ. ქუთაისში, მცხ. ბათუმში (1–86) აჭარის შინსაკომის საინფორმაციოსგანყოფილების გამგე.
370. ნანეიშვილი კონსტანტინე გიორგის ძე – (2–5).
371. ნაცვლიშვილი შალვა ანდროს ძე – დაბ. 1909 წ. ქ.ბათუმი (1–52), განმეორებით (1–277).
372. ნეროდა ანდრეი ვასილის ძე – (2–1).
373. ნიკოლაიშვილი დომენტიპავლეს ძე – დაბ. 1897 წ. ქ. ბათუმი (2–382).
374. ნიკოლაიშვილი სილოვან გრიგოლის ძე – (2–98) განმეორებით (2–130).
375. ნიკოლაიშვილი შალვა ლუარსაბის ძე – დაბ. 1896 წ. სამტრედიის რაიონი, სოფ, იანეთი
(2–196).
376. ნინიძე ვლადიმერ ყარამანის ძე – დაბ. 1889 წ. ოზურგეთის რაიონში, მცხ. ქ. ბათუმში
(1–249).
377. ნიჟარაძე ანიფოდისტ ასლანის ძე – დაბ. 1899 წ. ქ. ბათუმი (2–344).
378. ნიჟარაძე რეჯებ დედიაღის ძე – დაბ.1873 წ. ქობულეთის რაიონი, მცხ. ქ.ბათუმში (1–85). აჭარის სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის თანაშემწე.
379. ნიჟარაძე ტარას გიორგის ძე – (2–99). განმეორებით (2–139).
380. ნოღაიდელი ქემალ ოსმანის ძე – დაბ. 1880 წ (2–188). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 12 სექტემბერს.
381. ნუსი ვალენტინ ფილიპეს ძე – დაბ. 1916 წ. სოფ. მიუნხენი (?) უკრაინა (1–84).
382. ნუცუბიძე გიორგი იოსების ძე – დაბ. 1902 წ. სამტრედიის რაიონში, მცხ. ქობულეთში (1–45).



383. ოდაბაშოღლი აღალი (იუსუფ) ხუსეინის ძე – (1–269).
384. ოვაკიმიანი მიხეილ არუთუნის ძე – (2–71).
385. ოთი–ოღლი (ბაბანიძე) მურად ისმაილის ძე – დაბ. 1857 წ. ბათუმი (2–317).
386. ოთი–ოღლი ოსმან მუსას ძე – დაბ. 1900 წ. ქობულეთის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–160).
387. ოქროპირიძე დურსუნ ქესკინის ძე – დაბ. 1905 წ. ქობულეთის რაიონში (1–202).



388. პაპაოღლი ალი ოსმანის ძე – დაბ. 1867 წ. ხულოს რაიონში (1–83).
389. პაქსაძე ისმაილ შამილის ძე – დაბ. 1897 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. დანისპარაული. (2–209).
390. პეტრიაშვილი ივანე ლუკას ძე – დაბ. 1895 წ ქობულეთში (2–172) განმეორებით (2–386).
391. პეტრიძე მამუდ ხასანის ძე – დაბ. 1862 წ. ქედის რაიონი (1–184) განმეორებით (1–207).
392. პოპანდოპულო აბრამ სტავროს ძე – დაბ. 1897 წ. თურქეთში, მცხ. ჩაქვში (1–274).
393. პოპანდოპულო კონსტანტინე ქრისტეფორეს ძე – დაბ. 1882 წ. ქობულეთის რაიონში
(1–208).
394. პრონინი მიხეილ სტეფანეს ძე – დაბ. 1911 წ. ვორონეჟის ოლქში (1–21).



395. ჟღენტი გრიგოლ დომენტის ძე – დაბ. 1906 წ. ჩოხატაურის რაიონში, მცხ ბათუმში (1–107).



396. რამიშვილი გიორგი – (1–252).
397. რიჟვაძე ომერ მევლუდის ძე – დაბ. 1887 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ალმე (2–200).
398. რიხტელი თევდორე – დაბ. 1893 (?) წ. მცხ. ბათუმში (1–194)
399. რიხტოვსკი გრიგოლ ვასილის ძე – (2–3).
400. რობაქიძე ალექსანდრე ბესარიონის ძე – დაბ. 1896 წ. ქ.ბათუმი (#–81).
401. როყვა ხუსეინ ჯასმინის ძე – დაბ. 1881 წ. ქობულეთის რაიონი სოფ. ლეღვა. (2–263).
402. რუბიჩევი სიმონ ვასილის ძე – დაბ. 1897 წ. დნეპროპეტროვსკში მცხ. ქობულეთში (1–146).
403. რუხაძე გიორგი პეტრეს ძე – (1–8).


404. საბაშვილი ვლადიმერ პანტელეიმონის ძე – დაბ. 1904 წ. ოზურგეთის რაიონი სოფ. დუაბზუში. მცხ. ქ. ბათუმში (1–36) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 15 ნოემბერს.
405. საკანდელიძე ეუბ მემედის ძე – დაბ. 1874 წ. ქედის რაიონი, სოფ. მერისი (2–242).
406. სალუქვაძე გრიგოლ ნასის ძე (?) – დაბ. 1898 წ. ოზურგეთის რაიონში, მცხ. ბათუმში
(1–178). განმეორებით (2–367).
407. სალუქვაძე კლიმენტი ლაზარეს ძე – (2–73).
408. სალუქვაძე კლიმენტი ლევანის ძე – (2–129).
409. სამველიძე (?) ესრეთალი მორის ძე (?) – (2–55).
410. სამხარაძე ალექსანდრე ნიკოლოზის ძე – დაბ.1881 წ (1–255) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1938 წლის 14 თებერვალს.
411. სარიშვილი დავით ვასილის ძე – დაბ. 1902 წ (2–35).
412. სეფერთელაძე ვლადიმერ პავლეს ძე – დაბ. 1888 წ. ჩოხატაურის რაიონში. მცხ. ბათუმში (1–144).
413. სიკორინი ვიტორ სიმონის ძე – დაბ. 1881 წ. მცხ. ბათუმში (1–192).
414. სინაურიძე მიხეილ სპირიდონის ძე – (2–74) განმეორებით (2–143).
415. სიორიძე პლატონ ლონგინოზის ძე – დაბ. 1906 წ. ლანჩხუთის რაიონში. მცხ ბათუმში
(1–220). განმეორებით (1–253).
416. სიხარულიძე ვლადიმერ ბესარიონის ძე – (2–102).
417. სიხარულიძე თევდორე ალექსის ძე – (2–109).
418. სიხარულიძე ივანე დავითის ძე – (1–256).
419. სიხარულიძე კონსტანტინე სიმონის ძე – დაბ. 1892 წ. ჩოხატაურის რაიონი (1–135). განმეორებით (2–238).
420. სიხარულიძე ლეონიდე თეოფილეს ძე – (2–30).
421. სიხარულიძე რაჟდენ ალმასხანის ძე – დაბ. 1897 წ. ჩოხატაურის რაიონში, მცხ. ბათუმში
(1–79).
422. სიხარულიძე ტარასი ეპიფანეს ძე – დაბ. ჩოხატაურის რაიონში (1–219).
423. სიხარულიძე შერმადინ ნიკოლოზის ძე – დაბ. 1905 წ.ჩოხატაურის რაიონში, მცხ.
ქ. თბილისში (1–33).
424. სკრომინსკი თომა ალექსის ძე – დაბ. 1899 წ (1–80).
425. სურმანიძე ფიქრი მუსტაფის ძე – დაბ. 1887 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ძენწმანი (2–202).
426. სურმანიძე ხუსეინ ხასანის ძე – დაბ. 1872 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ძენწმანი (2–259). განჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 1 ნოემბერს.
427. სურმანიძე ხუსნი მუსტაფის ძე – დაბ. 1902 წ. ქედის რაიონში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–27).



428. ტაკიძე კაპიტონ მაქსიმეს ძე – (2–126). განმეორებით (2–161).
429. ტაკიძე მურად ხასანის ძე – (2–29). საქართველოს მუშათა და გლეხთა ინსპექციის რწმუნებული აჭარაში.
430. ტაკიძე ოსმან–ეფენდი ხასანის ძე – დაბ. 1867 წ. ქობულეთის რაიონი (2–267).
431. ტარიელაძე მემედ შერიფის ძე – (2–41). ხულოს რაიონი, სოფ. ცხემლისი.
432. ტერ–ოგანეზოვი გერასიმე ყაზარის ძე – (2–104).
433. ტეტემაძე ეუბ ხასანის ძე – დაბ. 1886 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ვაიო. მცხ. ბათუმის რაიონში (1–257). განმეორებით (1–273).
434. ტიტმანი ალექსანდრე პეტრეს ძე – დაბ. 1879 წ. ქ. რიგა (ლატვია) (1–191).
435. ტიუხტი ივანე თევდორეს ძე – (2–103).
436. ტუღუში იაკინთე ამბაკოს ძე – (2–75).
437. ტყებუჩავა ლავრენტი ანტონის ძე – დაბ. 1869 წ. სენაკის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–150).


438. უსტალიშვილი ახმედ მემედის ძე – დაბ. 1900 წ. ქობულეთში (1–77).



439. ფაღავა დურსუნ მემიას ძე – დაბ. 1899 წ. ბათუმში (1–223).
440. ფაღავა ოსმან იუსუფის ძე – დაბ. 1895 წ. ქ. ბათუმი (2–341), განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 11დეკემბერს.
441. ფელევანდოღლი მურად ქელეშის ძე – დაბ. 1870 წ. ხულოს რაიონი (1–82).
442. ფერაძე თევდორე იაკობის ძე – დაბ. 1895 წ. ქ. ბათუმი (2–371).
443. ფესვიანიძე გიორგი ვიქტორის ძე – (1–251).
444. ფესვიანიძე ვიქტორ ათანასძე – (2–72), განმეორებით (2–133).
445. ფოსი პავლე იულის ძე – დაბ. 1871 წ. ლენინგრადში, მცხ. ბათუმში (1–157). ქობულეთის სანატორიუმის ექიმი. განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 15 დეკემბერს.
446. ფუტკარაძე ასლან ალის ძე – დაბ. 1897 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. იაკობაური (2–215).
447. ფუტკარაძე დევრიშ ესედის ძე – (2–48).
448. ფუტკარაძე მევლუდ დურსუნის ძე – დაბ. 1862 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. დარჩიძეები
(2–245).
449. ფხაკაძე გალაქტიონ ილიას ძე – (2–101).



450. ქადაგიძე ხასან ხუსეინის ძე – (2–228).
451. ქავთარაძე არჩილ იასონის ძე – (2–117).
452. ქავთარაძე კალისტრატე რაჟდენის ძე – (2–69).
453. ქავთარაძე ხუსეინ იუსუფის ძე – (1–268).
454. ქავთარ–ოღლი მემედ–ალი ულფანის ძე – (1–267).
455. ქათამაძე აბას ყადირის ძე – დაბ. 1876 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ბარათაული (2–279).
456. ქათამაძე (ათინალ–ოღლი) მევლუდ ხასანის ძე – დაბ. 1882 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ცხემლისი (2–335).
457. ქათამაძე იაკობ გიორგის ძე – დაბ. 1888 წ. ხობის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–103).
458. ქათამაძე ილის დურსუნის ძე – დაბ. 1906 წ. ქ. ბათუმი (1–30) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 15 ნოემბერს.
459. ქათამაძე ხასან ალის ძე – დაბ. 1879 წ. ქობულეთის რაიონი, სოფ. ხინო (2–262).
460. ქათამაძე ჯივან სულეიმანის ძე – დაბ. 1905 წ.ხულოს რაიონი, სოფ. ნაღვარევი (2–207).
461. ქამადაძე ხულუს ეუბის ძე – დაბ. 1905 წ. ხულოს რაინი, სოფ ნენიაში (1–241) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1938 წლის 18 თებერვალს.
462. ქარელი ივანე ნიკოლოზის ძე – დაბ. 1903 წ. ქ. ბათუმი (2–345).
463. ქარცივაძე ხაჯი–ალი ემინის ძე – დაბ. 1896 წ. ხულოს რაიონი (1–141).
464. ქარცივაძე აღალი ემინის ძე – დაბ. 1863 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ზემოხევი (1–176), განმეორებით (2–292).
465. ქარცივაძე დურსუნ ემინის ძე – (2–38) ხულოს რაიონი, სოფ. ზემოხევი.
466. ქარცივაძე ხასან (ხაჯიალი) მუხერემის ძე – დაბ. 1867 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ზემოხევი (2–296).
467. ქიქავა ანა ათანასეს ასული – დაბ. 1899 წ. სენაკში (ნოქალაქევში) აჭარის სააფთიაქო სამმართველოს უფროსი (2–229) განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის
30 ოქტომბერს.
468. ქიქავა ფილიპე ანდრიასძე – დაბ. 1874 წ. ქ. ბათუმი (2–377).
469. ქონიაძე (ალი–ჰედარ ოღლი) შუქრი ალის ძე – დაბ. 1870 წ. ხულოს რაიონი (2–264).
470. ქურთოღლი შაქირ ხასანის ძე – დაბ. 1867 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. გოგაძეებში (1–139).


471. ღაჭავა ალექსანდრე მიხეილის ძე – (2–65).
472. ღლონტი ბექირ ახმედის ძე – დაბ. 1867 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. მახინჯაური (2–265).
473. ღლონტი რაჟდენ დიმიტრის ძე – დაბ. 1881 წ. მახარაძის რაიონი, სოფ. მელექედური
(2–191).
474. ღოღობერიძე ახმედ ისმაილის ძე – დაბ. 1889 წ. – ბათუმის რაიონი, სოფ. ბზუბზუ.
48 წლის.
475. ღოღობერიძე ახმედ ხაფიზის ძე – დაბ. 1899 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ ბზუბზუ
38 წლის (2–185).
476. ღოღობერიძე დომენტი მაქსიმეს ძე – (2–124).
477. ღოღობერიზე ვლადიმერ ირაკლის ძე – (2–15) იხ. გოგიბერიძე ვლადიმერ ირაკლის ძე
(2–159).
478. ღოღობერიძე ხასან მუხამედის ძე – დაბ. 1911 წ. ბათუმის რაიონი სოფ. ზედა ბზანა (?)
26 წლის (2–217).



479. ყურაშვილი ტარასი ქაიხოსროს ძე (?) – დაბ. 1893 წ. წაღვერში (1–218).
480. ყურშუბაძე მამუდ სულეიმანის ძე – დაბ. 1905 წ. ქ. ქობულეთში (1–46).
481. ყურშუბაძე იუსუფ მემედის ძე – დაბ. 1905 წ. სოფ. ჩაქვში (1–100).



482. შავაძე ილის შაქირის ძე – (2–62).
483. შავაძე ისკენდერ სულეიმანის ძე – (2–36).
484. შავაძე (ქოჩალოღლი) იუნუს ალის ძე – დაბ. 1873 წ. ხულოს რაიონი, სოფ, ბოძაური (2–273).
485. შავაძე იუნუს ეუბის ძე – დაბ. 1870 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. დიდაჭარა (2–301).
486. შავაძე მევლუდ ესედის ძე – (2–47).
487. შავაძე სულეიმან სელიმის ძე – (2–35).
488. შავაძე (შერვაშიძე) მოლა–ფაიკ შერიფის ძე – დაბ. 1857 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. დიდაჭარა (2–334).
489. შავაძე (სალი–ოღლი) შეჰრია ეზიზის ძე – ხულოს რაიონი, სოფ. დიოკნისი (2–319).
490. შავიშვილი ანდრო მიხეილის ძე – (1–265).
491. შავიშვილი ნიკიფორე ნიკოლოზის ძე – (2–77) განმეორებით (2–147).
492. შავიშვილი სანდრო მიხეილის ძე – დაბ. 1907 წ. ოზურგეთის რაიონში, მცხ. ბათუმში
(1–259).
493. შავიშვილი სულეიმან ასლანის ძე – დაბ. 1896 წ. ქედაში, მცხ. ბათუმში (1–66), განმეორებით (1–250).
494. შავიშვილი სულეიმან მემედის ძე – (1–1).
495. შაინიძე (იშიოღლი) ხუსეინ ბეხრის ძე – დაბ. 1887 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. რაგვთა (2–249). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წ 30 ოქტომბერს.
496. შანთაძე ზექერია ეზიზის ძე – დაბ. 1872 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. დიაკონიძეები (2–283).
497. შარაშიძე (ბილალ–ოღლი) სერდალ ისმაილის ძე – დაბ. 1882 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ხაბელაშვილები (1–175), განმეორებით (2– 282).
498. შერვაშიძე ახმედ მიჰდადის ძე – დაბ. 1861 წ. ქედის რაიონი (2–177).
499. შერვაშიძე ტემურ–ბეგ მახმუდის ძე – დაბ. 1877 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ალიქოღლები
(2–168).
500. შერვაშიძე მემედ ასლანის ძე – დაბ. 1867 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ალიქოღლები (2–297).
501. შერვაშიძე ნური ასლანის ძე დაბ. 1879 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ალიქოღლები (2–290).
502. შერვაშიძე სეიდ ხაფიზის ძე – დაბ. 1871 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ვაიო (2–331).
503. შერვაშიძე სეიდ ხემიდის ძე – დაბ.1871 წ. ქედის რაიონში (1–173).
504. შერვაშიძე ხუსეინ დურსუნის ძე – დაბ. 1877 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ალიქოღლები (2–309).
505. შეროზია ნიკოლოზ გაიოზის ძე – დაბ.1900 წ. ცხაკაიას რაიონი, სოფ. უშაფათი (2–193).
506. შეწირული კონსტანტინე მიხეილის ძე – (2–153).
507. შიშლო–საბაშვილი რაისა ბორისის ასული – დაბ. 1867 წ. ქ. სუკალაში (პოლონეთი) მცხ. ბათუმში.
508. შუბალაძე ჯემალ ქამილის ძე – (1–7).



509. ჩალოღლი ახმედ ხუსეინის ძე – დაბ. 1852 წ. სოფ. კახაბერი (ადლია).
510. ჩალოღლი მემედ ისმაილის ძე– დაბ. 1879 წ. ქედის რაიონი (1–68).
511. ჩახვაძე ერმილე მაქსიმეს ძე – დაბ. 1887 წ. ქ. ბათუმი (2–368).
512. ჩახვაძე მუსტაფ იუსუფის ძე – დაბ. 1903 წ.ბათუმში (1–225), განმეორებით (1–261). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია – 1937 წლის 18 დეკემბერს (2–14).
513. ჩებოტარევი ალექსი სტეფანეს ძე – (2–14).
514. ჩიგოგიძე ერმილე ნიკოლოზის ძე – დაბ. 1894 წ. ქ. ბათუმი (2–357). აჭარის მუშათა და გლეხთა ინსპექციის ინსპექტორი.
515. ჩიკვაიძე დიმიტრი კალისტრატეს ძე – დაბ. 1887 წ. ბათუმი (2–372).
516. ჩინაკი იოსებ სოლომონის ძე – დაბ.1898 წ სიმეროპოლში, მცხ. ბათუმში (1–189).
517. ჩიტოღლი მოლა–ილიასი – (2–58).
518. ჩოგოვაძე პროკოფი ნიკოლოზის ძე – დაბ. 1889 წ. ჩოხატაურის რაიონში, მცხ. ბათუმში
(1–180).
519. ჩხაიძე ივანე ზურაბის ძე – (2–106).
520. ჩხაიძე მევლუდ სედის ძე – დაბ. 1907 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ზესოფელი (2–169).
521. ჩხარტიშვილი მიხეილ ფილიპეს ძე – (2–110) განმეორებით (2–146).
522. ჩხარტიშვილი პავლე გიორგის ძე – (1–3).
523. ჩხარტიშვილი პორფირე გიორგის ძე – (1–2).
524. ჩხეიძე ოსმან სულეიმანის ძე – დაბ. 1900 წ. ქედის რაიონი, სოფ. აქუცა (2–182). დახვრიტეს გზად მიმავალი, ვითომცდა გაქცევის მცდელობისას.
525. ჩხეტია ვლადიმერ ალექსის ძე – დაბ. 1903 წ. ქ. ბათუმი (2–348). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 11 დეკემბერს.
526. ჩხიკვაძე ისმაილ პროკოფის ძე – დაბ. 1878 წ. ქედის რაიონი, სოფ. ალიქოღლები (2–248).



527. ცენტერაძე მირიან იროდის ძე – დაბ. 1897 წ. ჩოხატაურის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–168).
528. ცეცხლაძე მოლა–ალი არიფის ძე – დაბ. 1870 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ბარათაული (2–277).
529. ცეცხლაძე ილიას ოსმანის ძე – დაბ. 1882 წ. ქობულეთის რაიონი, სოფ. ალამბარი (2–199).
530. ცეცხლაძე იოსებ ანთიმოზის ძე – დაბ. 1891 წ. ოზურგეთის რაიონი, სოფ. შემოქმედი
(1–19).
531. ცეცხლაძე მემედ სელიმის ძე – დაბ. 1870 წ. ქობულეთის რაიონში (1–151).
532. ცეცხლაძე რამიზ ოსმანის ძე – დაბ. 1893 წ. ქობულეთის რაიონში (1–71).
533. ცინცაძე ალექსანდრე იგორის ძე – დაბ. 1882 წ. ცაქვში (2–373).
534. ცინცქილაძე რიფათ ოსმანის ძე – დაბ. 1887 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. ორთაბათუმში
(2–271).
535. ცინცქილაძე ხუსეინ ოსმანის ძე – დაბ. 1901 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. ორთაბათუმში
(2–272).
536. ცოტაძე (?) დავით თეოფილეს ძე – დაბ.1893 წ. მცხ. ბათუმში (1–70).
537. ცოტაძე პორფილე ალექსის ძე – (1–260).
538. ცქვიტინიძე შალვა ალფესის ძე - დაბ.1901 წ. ქ. ბათუმი (2–339).
539. ცხაკაია ვიქტორ პავლეს ძე – (2–76), განმეორებით (2–136).
540. ცხონდია მამია მიხეილის ძე – დაბ. 1894 წ. ზუგდიდის რაიონში. მცხ.ბათუმში. (1–43).



541. ძირკვაძე ნიაზ ეზიზის ძე – დაბ. 1872 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. დიოკნისი (2–284).
542. ძნელაძე დავითმოსეს ძე – დაბ. 1899 წ. ჩოხატაურის რაიონში. მცხ. ქ. ბათუმში (1–37).
543. ძნელაძე ისლამ ხასანის ძე – დაბ. 1905 წ. ქედის რაიონი, სოფ. კორომხეთში (2–179).
544. ძნელაძე ხასან ალის ძე – დაბ. 1887 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ სკურდიდი (1–109).



545. წერეთელი მევლუდ სულეიმანის ძე – დაბ. 1885 წ. ქობულეთის რაიონში (1–165).
546. წილოსანი გიორგი ვლადიმერის ძე – დაბ. 1908 წ. ქ. ლანჩხუთში (1–148).
547. წოწონავა ივანე გიორგის ძე – დაბ. 1885 წ. მარტვილის რაიონში. მცხ. ბათუმში (1–167).
548. წულაძე გაიოზ ლულასძე – დაბ. 1900 წ. ოზურგეთი, სოფ. აკეთი (2–162).
549. წულუკიძე ალი სულეიმანის ძე – დაბ. 1890 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. დიდაჭარა (2–328).
550. წულუკიძე ისკენდერ რიზას ძე – დაბ. 1905 წ. ბათუმის რ–ნი, სოფ. მაჭახლისპირი (2–221).
551. წულუკიძე ისრაფილ რიზას ძე – დაბ. 1905 წ. ბათუმის რ–ნი, სოფ. მაჭახლისპირი (2–220).
552. წულუკიძე იუსუფ ხუსეინის ძე – დაბ. 1876 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. გონიო (1–130). განეორებით (2–239).
553. წულუკიძე მემედ ხუსეინის ძე – დაბ.1880 წ. მაჭახლისპირი (2–289).
554. წულუკიძე ნევზეთ რიზას ძე – დაბ.1899 წ. მაჭახლისპირი (2–201).
555. წულუკიძე ოსმან–ბეგ ალის ძე – დაბ. 1882 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. მაჭახლისპირი
(2–223).
556. წულუკიძე რიფათ ალის ძე – დაბ. 1877 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. მაჭახლისპირი (2–222). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 12 სექტემბერს.
557. წულუკიძე ხასან იუსუფის ძე – დაბ. 1877 წ. ბათუმის რაიონი, სოფ. მაჭახლისპირი (2–219).



558. ჭავჭანიძე ისაკ კონსტანტინეს ძე – დაბ. 1896 წ. ქ. ბათუმი (2–369).
559. ჭანუყვაძე ვლადიმერ მიხეილის ძე – (1–264).
560. ჭაღალიძე ახმედ იშიღის ძე – დაბ. ხულოს რაიონი. სოფ. ჭალა (2–39).
561. ჭაღალიძე ოსმან სულეიმანის ძე – დაბ. 1896 წ. ხულოს რ–ნი, სოფ. ხაბელაშვილები (1–262).
562. ჭედია ტარას იგორის ძე – დაბ. 1896 წ (2–352).
563. ჭეიშვილი კარლო კონსტანტინეს ძე – ქ. ქობულეთი (2–343).
564. ჭელიძე მიხეილ ანტონის ძე – (2–107).
565. ჭელიძე მიხეილ მალაქის ძე – (2–152).
566. ჭყონია გერასიმე ყაისარისძე – (2–105).
567. ჭყონია მემედ–აღა ყურშუმის ძე – დაბ. 1853 წ. ქობულეთში, მცხ. ბათუმში (1–69).
568. ჭყონია ფაცია გიორგის ასული – (1–263).
569. ჭყონია ყედემ მემედის ძე – დაბ. 1897 წ (2–27).
570. ჭყონია ხუშუტ მემედის ძე – დაბ. 1889 წ (1–75) განმეორებით (2–260).



571. ხაბაზი ეუბ რეჯების ძე – დაბ. 1913 წ. სოფ. ქედა (2–274).
572. ხაბაზი ფელულ რეჯების ძე – დაბ. 1908 წ. ქედაში (1–212).
573. ხაბეიშვილი დიომიდე ლუკას ძე – დაბ. 1889 წ. ჩოხატაურის რაიონში, მცხ. ბათუმში
(1–145).
574. ხალვაში მოლი–ბეგ – დაბ. ხულოს რაინი, სოფ. ხიხაძირში.
575. ხალვაში თევრათ ალის ძე – დაბ. 1864 წ. სოფ. ბობოყვათში (1–72).
576. ხალვაში იზეთ სულეიმანის ძე – დაბ. 1880 წ. სოფ. მარადიდში (თურქეთი) (2–306). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 1 მარტს.
577. ხალვაში მედან–ბეგ დედებეგის ძე – (2–37).
578. ხალვაში სეფერ ხასანის ძე – დაბ.1887 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ხიხაძირში (2–205).
579. ხალვაში შალვა გიგოს ძე – დაბ. 1889 წ. ლანჩხუთის რაიონში, მცხ. ბათუმში. (1–170). განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 17 დეკემბერს.
580. ხალვაში ხასან შერიფის ძე – დაბ. 1900 წ. ბათუმში (1–181).
581. ხაფავა გიორგი ალექსანდრეს ძე – დაბ. 1896 წ. აბაშის რაიონში, მცხ. ბათუმში (1–74).
582. ხახუტოღლი ომერ ალის ძე – დაბ.1880 წ. ბათუმში (1–73).
583. ხვინგია აკაკი ერასტის ძე – დაბ. 1911 წ. ქ. ბათუმი (2–353).
584. ხვიჩია მამუდ ისმაილის ძე – (2–28).
585. ხვიჩია ოსმან ქიბარის ძე – (2–25).
586. ხიმშიაშვილი დემურალი სულეიმანის ძე – დაბ. 1882 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ნიგაზეული (2–327).
587. ხოზრევანიძე ტაშტან ეზიზის ძე – დაბ. 1882 წ. სოფ. ხულო (2–302).
588. ხომერიკი გაბრიელ ივანეს ძე – დაბ. 1890 წ. ლანჩხუთის რაიონში, მცხ. ქ. ბათუმში (1–34). აჭარის საკურორტო სამმართველოს უფროსი. განაჩენი სისრულეში მოყვანილია 1937 წლის 11 ნოემბერს.
589. ხოფერია კონსტანტინე ალექსანდრეს ძე – (2–120).



590. ჯაიანი კადო თურანის ძე – დაბ. 1867 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ხიხაძირი, (92–256).
591. ჯაიანი მემედ ხასანის ძე – (2–56).
592. ჯალაღანია იონა ლუკას ძე – დაბ. 1891 წ. ქ. ქობულეთი (2–370).
593. ჯაყელი ნური ესედის ძე – დაბ.1870 წ. ქედის რაიონი, სოფ. კვაშტა (2–304).
594. ჯაყელი ოსმან სერდალის ძე – დაბ. 1905 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ჭალა (2–59).
595. ჯაყელისულეიმან დურსუნის ძე – დაბ. 1893 წ. ქედის რაიონი. 44 წლის (2–178).
596. ჯაში გრიგოლ პავლეს ძე – დაბ. 1902 წ. ქ. ბათუმი (2–383).
597. ჯაში თევრათ ალის ძე – დაბ. 1905 წ. ბათუმი (2–340).
598. ჯაში გიორგი პახომის ძე – (1–236).
599. ჯინჭარაძე მამუდ იუსუფის ძე – დაბ. 1910 წ. ქობულეთი (1–113).
600. ჯინჭარაძე (იგივე სუნიოღლი) მემედ ფერათის ძე – დაბ. 1897 წ. მახინჯაურში (1–154).
601. ჯინჭარაძე ხარლაპი იესეს ძე – (2–85).
602. ჯიჯავაძედურსუნ აქიფის ძე(?) – დაბ.1900 წ (1–222).
603. ჯიჯავაძე (?) ოსმან ეუბის ძე დაბ. 1882 წ. ქედის რაიონი, სოფ. სილიბაური (?) (2–184).
604. ჯორბენაძე ვლადიმერ პარმენის ძე – (2–27).
605. ჯორბენაძე ილის სულეიმანის ძე – დაბ. 1890 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ქედლები (2–312).
606. ჯუმუშაძე თევფიყ სულეიმანის ძე – დაბ. 1867 წ. ხულოს რაიონი, სოფ. ხიხაძირი (2–278).
607. ჯუმუშაძე ისაყ ჰაკის ძე – დაბ. 1898 წ. შავშეთის რაიონი, სოფ. ჩიხვტა (2–224).
608. ჯღარკავა ვასილ გიორგის ძე – (2–17).


ინფორმაცია მოპოვებულია
საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს საიდუმლო არქივიდან, რომელიც პერიოდულად ქვეყნდებოდა გაზეთის "სრულიად არა საიდუმლოდ" ფურცლებზე 1997–99 წლებში
ბეჭდვაელფოსტა
კომენტარი არ გაკეთებულა
სხვა სიახლეები
02.08.2019
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა სამების საკათედრო ტაძარში საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს, უწმინდესსა და უნეტარეს ილია მეორეს და მრევლს პატრიარქის ანგელოზის, ილია წინასწარმეტყველისა და ილია მართლის ხსენების დღე მიულოცა.
02.08.2019
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა სამების საკათედრო ტაძარში საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს, უწმინდესსა და უნეტარეს ილია მეორეს და მრევლს პატრიარქის ანგელოზის, ილია წინასწარმეტყველისა და ილია მართლის ხსენების დღე მიულოცა.
02.08.2019
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა სამების საკათედრო ტაძარში საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს, უწმინდესსა და უნეტარეს ილია მეორეს და მრევლს პატრიარქის ანგელოზის, ილია წინასწარმეტყველისა და ილია მართლის ხსენების დღე მიულოცა.
02.08.2019
დღესაც მრავალი გამოწვევის წინაშე დგას ჩვენი საზოგადოება, რადგან ყველა დრო თავისებურად ცდილობს ყალბი მიზნებითა და იდეალებით ჭეშმარიტი ღმერთის ჩანაცვლებას, - ასე მიმართა საპატრიარქო ტახტის მოსაყდრემ, მეუფე შიომ სამების საკათედრო ტაძარში შეკრებილ მრევლს.
28.07.2019
მთელი კაცობრიობა დაღლილია, მაგრამ წყალობა ღვთისა აღემატება ამ დაღლილობას, - ამის შესახებ
08.07.2019
"თბილისი პრაიდის" ორგანიზატორების მიერ სოციალურ ქსელში ე.წ. ,,ღირსების მარშის" ჩატარების ხელახლა დაანონსებას
28.06.2019
ბულგარეთის პატრიარქმა ნეოფიტემ ბულგარელ ხალხს მოუწოდა, ზაფხული საქართველოში გაატარონ
24.06.2019
კარიბჭის ჟურნალისტს თეა ცაგურიშვილს და დათო თოდრიას ვულოცავთ გაბედნიერებას,
23.06.2019
უფალმა აცხოვნოს მეუფე კალისტრატეს სული, დაამკვიდროს, სადაცა მართალი განისვენებენ, - ამის შესახებ საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქმა
23.06.2019
საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქმა ილია მეორემ მრევლს პეტრე-პავლობის მარხვაში, ოთხშაბათისა და პარასკევის გარდა, თევზის მიღების კურთხევა მისცა.
მუდმივი კალენდარი
წელი
დღესასწაული:
ყველა დღესასწაული
გამოთვლა
განულება
საეკლესიო კალენდარი
ძველი სტილით
ახალი სტილით
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
14 აგვისტოდან იწყება და 28 აგვისტოს მთავრდება
ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ამქვეყნიური ცხოვრება ღვთის მადლით იყო გაბრწყინებული. მოციქულთა მსგავსად, იგი სიტყვითა და ლოცვით განამტკიცებდა ქრისტიანულ ეკლესიას.